AML czyli działania przeciw praniu brudnych pieniędzy

5 = 100% liczba głosów: 1

aml przeciwko praniu brudnych pieniędzyZapewne większość z nas spotkała się z pojęciem “prania brudnych pieniędzy”, jednak nie jesteśmy do końca świadomi z czym to dokładnie się wiąże. W naszej wyobraźni pojawia się zazwyczaj obraz rekinów biznesu, którzy przechowują swoje pieniądze z nie do końca legalnych interesów na zagranicznych kontach. W jaki sposób prawo kwalifikuje brudne pieniądze i jak władza próbuje radzić sobie z tym problemem?

Polecane przez Pozyczkolista.pl
Zaplo
 • Bez zaświadczeń o dochodach!
 • Do 10 000 zł
 • Nawet na 3 lata
 • RRSO 78%
Złóż wniosek w Zaplo
Lime Kredyt
 • Pierwsza pożyczka za darmo
 • Na 30 dni
 • Pieniądze w 15 minut na koncie
 • 100% online
Złóż wniosek w Lime kredyt
Hapi
 • Pożyczka ratalna od 800 zł do 15 000 zł
 • Wakacje od spłat
 • Błyskawiczny przelew na Twoje konto
 • RRSO dla przykładu reprezentatywnego wynosi 23,39%
Złóż wniosek w Hapi pożyczki

 

Na czym polega pranie pieniędzy?

Najogólniej wyróżnia się 3 źródła pochodzenia pieniędzy. Określa się je za pomocą przymiotników. Wygląda to w następujący sposób:

 • czyste: są to dochody, które pochodzą z jasnych źródeł. Są zatem zarobione w sposób legalny i zapłacono od nich odpowiednie podatki,
 • szare: dochody pozyskane przede wszystkim z tzw. szarej strefy. Działalność gospodarcza często prowadzona jest bez pozwoleń, a pracownicy zatrudniani z pominięciem umów cywilno-prawnych i pokrewnych. Najczęściej nie są od nich odprowadzane podatki,
 • brudne: dochody, które zostały zatajone przed organami podatkowymi. Bardzo często pochodzą z działalności przestępczej, np. handlu narkotykami, choć nie jest to reguła.

Najprościej mówiąc, pranie pieniędzy są to wszelkiego rodzaju działania, których celem jest wprowadzenie do legalnego obrotu pieniędzy bądź innych wartości majątkowych, które zostały uzyskane z nielegalnych źródeł, ewentualnie mogą także służyć do finansowania działalności niezgodnej z prawem. W tym celu przeważnie wykorzystuje się istniejące i funkcjonujące już działalności gospodarcze, w których zawyża się przychody. Wybiera się wówczas taką branżę, która jest trudna do skontrolowania i opiera się na pewnych usługach, niekoniecznie sprzedażowych. Przykładem jednej z nich może być pralnia odzieżowa, od której pochodzi nazwa tego procederu. 

Fazy prania pieniędzy

Całość procesu prania brudnych pieniędzy składa się z kilku, kolejnych etapów. Zalicza się do nich:

 1. Faza wstępna: jest to przygotowanie całego procesu, które polega głównie na dyslokacji kapitału. Może to przebiegać w różnoraki sposób; metody walizkowej, przemytu, transferze dóbr luksusowych czy przekazie elektronicznym. 
 2. Umiejscowienie: to najbardziej ryzykowna faza, która jest najczęściej wykrywana. Nielegalne środki zostają wprowadzone do systemu finansowego. Następuje to zazwyczaj poprzez wpłatę na konto, nierzadko przy pomocy pracowników banków bądź instytucji finansowych.W ten sposób obchodzi się bowiem bankową kontrolę wpłat.
 3. Maskowanie: zatarcie śladów, które mogą doprowadzić do rzeczywistego źródła pieniędzy. Przeważnie dokonuje się wielokrotnych operacji transferu pieniędzy na różne konta bankowe i to nie tylko w kilku bankach, ale nawet w różnych państwach. Często używa się kont bankowych w tzw. oazie podatkowej, czyli państwach, gdzie nie ma wymogu rejestrowania informacji o tym kto i skąd wpłaca pieniądze.
 4. Legitymizacja: tworzy się legalnego świadectwo dla wypranych pieniędzy. Znane są przypadki stosowania różnych metod, najczęściej miesza się je z tymi, uzyskanymi w sposób legalny. W tym celu otwiera się działalność, w której wykazanie rzeczywistych dochodów jest bardzo trudne (dyskoteka, myjnia samochodowa) bądź wykorzystuje metodę cen transferowych- kupujemy coś taniej, a różnicę dopłacamy poza umową.

Anti money laundering

Przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy w Polsce

Jak można walczyć z tym procederem? Z pewnością nie jest to proste zadanie. Branża AML (anti-money laundering) rozwija się w Polsce od kilkunastu lat. Już w 2000 roku wprowadzono ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, która obliguje instytucje finansowe do tworzenia w swoich strukturach odpowiednich komórek odpowiedzialnych za wykrywanie tego rodzaju działalności. Dopiero od niedawna jednak firmy zaczęły na poważnie się do niej stosować. Stale wzrasta także liczba podejmowanych postępowań analitycznych. Zmiany dotyczą nie tylko funkcjonowania instytucji finansowych, ale również całego rynku pracy. Coraz częściej zatrudnia się osoby w działach zajmujących się kontrola finansową. Pojawia się znacznie więcej specjalistów aniżeli jeszcze kilka lat temu. Obecnie ich ilość wynosi w Polsce ok. 3 tysięcy. Zdecydowanym liderem na tym polu jest Warszawa, gdzie mieści się wiele instytucji zapobiegających praniu brudnych pieniędzy. 

Przedstawiciele sektora AML są odpowiedzialni zwłaszcza za monitowanie oraz analizowanie transakcji finansowych. O wiele częściej zatrudnia się także osoby z doświadczeniem w pracy w organach ścigania, szczególnie zaś z działów zajmujących się walka z przestępczością na tle ekonomicznym.

Polecane przez Pozyczkolista.pl
Lime Kredyt
 • Pierwsza pożyczka za darmo
 • Na 30 dni
 • Pieniądze w 15 minut na koncie
 • 100% online
Złóż wniosek w Lime kredyt
Previous 4 notowanie - 3 lipca 2017
Next Pożyczki do domu czy przez Internet?